İstanbul Öğrenci Yurdu

İstanbul Öğrenci Yurdu

İstanbul öğrenci yurdu tamlamasından İstanbul’a okumaya gelen ve şehir dışında yaşamakta olan öğrencilerin; eğitim süreleri boyunca kalmak için başvurdukları müessese olan yurtlar gelir. Öğrenci yurdu ülkemizde 1900’lü yılların başında yaygınlaşmaya başlamıştır. Üniversite sayılarının hızla arttığı 2000’li yıllar ise yurt sayısında patlamaya yol açmıştır. Günümüzde İstanbul’un her ilçesinde birden fazla öğrenci yurdu bulunmaktadır. Öğrenci yurtları genel olarak öğrencilerin yemek, temizlik, güvenlik, bakım ve barınma ihtiyaçlarını tek elden yöneten kurumları ifade eder.

Öğrenci yurtları özel yurtlar ve devlet yurtları (Bir diğer ifadeyle KYK yurtları) olarak ikiye ayrılır. Devlete bağlı yurtlarda genel olarak öğrenci başvuruda bulunduktan sonra bir kura çekilir ve sıralamaya konulur. Sırası gelen öğrenci başvuruda bulunarak bu yurda geçiş veya kayıt yaptırabilir. Özel yurtlarda ise durum biraz farklıdır. Öğrenci istenilen kriterleri sağlıyorsa ve gerekli ücreti ödemeyi; kurallara uymayı taahhüt ediyorsa sıra beklemeden bu yurtlara kaydolabilir. Özel yurt ve KYK Yurdu fiyatları arasında uçurum düzeyde bir fark yoktur. Elbette bu ifadenin doğruluğu da yurttan yurda değişiklik arz edecektir.

İstanbul Öğrenci Yurdu Fiyatları

Öğrenci yurdu fiyatları konusunda bir çok kaynak taranmıştır. Bu şunu göstermektedir. Her kurumun kendi belirlediği bir fiyat söz konusudur. Bu yüzden sabit bir öğrenci yurdu fiyatı yoktur. Fakat elbette devletin belirlediği kriterler doğrultusunda değişiklik gösterir. Çünkü eğitim devletin üzerinde durduğu ve durması gereken bir olgudur. Bu sebepten ötürü devlet yurtları fiyat, performans, titizlik, güvenlik gibi konularda denetler. Örneğin her yurdun yangın merdiveni olmak zorundadır. Yurtların belirli saatler içerisinde çalışması ve öğrencilerine belirli minimum hizmeti sunması şart koşulmuştur. Ve nihayetinde yurtlar devlete rapor vermektedir. Çünkü hepsi kayıtlı ve resmi kuruluşlardır. Yurt açmak da önemli şartlara bağlanmıştır.

Erkek Öğrenci Yurdu

Ülkemizde binlerce erkek öğrenci yurdu mevcuttur. Bunlar arasında tercih yapmak öğrencinin tekelindedir. Elbette bu tercihini yaparken daha önce bu yurtlarda konaklayanlardan bilgi almalı; o yurdu ziyaret etmeli; odalarını incelemeli ve yurdun öğrenci profili hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu konuda bizimle iletişime geçebilerek rehberlik uzmanlarımızdan doğru yurt seçimi hakkında bilgi alabilirsiniz.