Kimler Geçti

Abdulkadir BuldukBekir KüçüksayacıHalil İbrahim MeteMehmet ÇağlarMustafa ŞencanlarSerdar Yılmaz
Abdullah ÖzmenBekir YıldızHalil ibrahim ÖzcanMehmet GökerikMustafa Timuçin AslanSeyit Koyuncu
Abdusselam UluçamBilal ÜçpınarHalil ÜrünMehmet GüzeşMustafa UzbaşŞaban Değirmencioğlu
Ahmet ÇölBilal YeşilbahçeHamza DoğanMehmet HayırlıoğluMustafa YükselTahir Akyürek
Ahmet DemirBurak YöndenbilenHasan AngıMehmet NuroğluNecati TuncerTahir Gürmeşe
Ahmet EsginusBünyamin TekkanatHasan DudaklıMehmet ÖzerOrhan YentürkTayyar Baysal
Ahmet GedikoğluCafer ÇelikHaşan ŞenMehmet Sami TemizÖmer KarayumakTevfik Gazel
Ahmet KoçakCem HayırlıoğluHaşmet OğuzalpMehmet Sedat EcevitÖmer MenevşeUmut Arslan
ahmet NazlıoğluCevat NevruzHüseyin AlMehmet UysalÖmer Faruk MesciVehbi Ecevit
Ahmet ÖzCihat BoynukalınHüseyin Hüsnü VarolMevlüt BüyükkoçakÖmer YıldızVeli Aras
Ahmet sarı KayaDurali Özaslanİ. Hakkı UysalMevlüt YıldızRamazan KaramanVeysel Eroğlu
Ahmet UsluDurmuş Odabaşİbrahim ErmutMithat BüyükalimRamazan ÜnişenYakup Barutçu
Ali BaşdanacıEmin Unsalİbrahim Ethem DemirciMuammer SeleşRamazan YıldızYaşar Balcı
Ali BaşpınarEnver Şıparİbrahim KayaalpMuhsin GörgüligilReceb ÇiğaYavuz Basmaya
Ali GebeşEnes Oğuzalpİbrahim HorozoğluMurat GüdülRemzi ÇetinZafer Sarıtaş
Ali KalaoğluEthem Yıldırımİlyas TorunMustafa ÖzdönerRıdvan KaraaliZiya Argun…
Ali Naci ÖzyalvaçFaruk Balİsmail UzbaşMustafa AslantaşRıza Karadeli
Ali ÖztürkFatih Semerciİsmail TugayMustafa AtasagunRüştü Ecevit
Ali PınarbaşıFatih UğurluKadir AlpMustafa BaltacıSalih Er
Ali Rıza KapçıFerhat AlanKamil TutarMustafa DemirokSalih Sunay
Alparslan DoğusanFevzi Feramuz AğırKemal TemizMustafa GüçlüSami Can
Ayhan ErsözGökhan Faruk MesciM. Ali OflazMustafa KarabacakSami Güçlü
Azzem AslanH. Hüseyin ArıarslanMehmet Ali TerlemezMustafa KayaSemih Karagöz

1948’e kadar uzanan devamı için: http://www.konyayurdu.org/kimler-gecti/

Dr. Remzi ÇETİN Haliç Üniversitesi Rektörü / Eski Konya Milletvekili Prof.

“Ben, Feriköy Erkek Öğrenci Yurdu’nda kaldım. Paylaşımı, dostluğu ve samimi yaşamayı bu yurtta derinliğine öğrendim ve yaşadım, ileride yapacağımız sosyal faaliyetlerin altyapısını bu mekânlarda inşa ettik. Yurtlarımızda ağabeylerimizin, özellikle Ömer ÖZTÜRK ağabeyin, verdiği konferansların bizim hayatımızda çok özel bir yeri vardır. Bizler bu sohbetlerde bilgi sahibi olduk, meselelere vukûfiyetimiz arttı, ileride yapacağımız hizmetler için ciddi bir birikim sahibi olduk. Daha sonra stratejik mevkilerde görevler aldık. Bizler bu durumumuzu, Milli Türk Talebe Birliği’ne, Yurtlarımıza ve başta Ömer ÖZTÜRK ağabey olmak üzere ağabeylerimize borçluyuz. Geleceğimizi teslim edeceğimiz nesilleri yine aynı titizlikle yetiştirmek için mevcut imkânlar dâhilinde gayret gösteren ağabeylerimize ve kardeşlerimize şükranlarım sunarım.”

Yaşar BALCI Noter – F.Ö.Y. Eski Öğrenci Temsilcisi

“Feriköy Öğrenci Yurdu’nun ilk öğrencilerindenim ve bu yurtta Öğrenci Temsilcisi olarak görev yapmış biriyim. Fiziki şartlar ve imkânlar bugüne göre çok geride olmasına rağmen, yurdun himaye edici ve bizleri yanlış akımların etkisiyle heba olmaktan koruyucu şemsiyesi o günlerde fazlasıyla mevcuttu. Bu şemsiyenin bugün de açık olduğunu görüyorum. Feriköy Öğrenci Yurdu’nda eski kısıtlı imkânlar yerini, öğrencilerin sorunsuz ve rahat bir öğrencilik hayatı geçirmeleri için hemen her şeyin düşünüldüğü bir ortama bırakmış. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Prof. Dr. Kadir ALP İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü

Feriköy Öğrenci Yurdu sadece Konyalı öğrencilere değil ülkenin bütün şehirlerinden gelen öğrencilere kucak açan bir kurum olarak ve sadece yurt olmanın çok ötesinde, tesirleri itibarı ile kalıcı ikinci bir eğitim kurumu olarak paha biçilemez bir hizmet sunmuştur. Ben de yüksek tahsilim boyunca ülkemizin en sıkıntılı döneminde (1975-1980) Feriköy Öğrenci Yurdu’nda kalan bahtiyarlardan birisiyim. Acı tatlı birçok anı, tanışma şerefine eriştiğim ancak isim zikrederken unutabileceğim için endişe ettiğim kimi dostları hatırlarken akıp giden 30 yıl gibi bir süreden sonra kişiliklerimiz ve ülkemiz için kazanımlarımızı daha iyi idrak eder konumdayım. Aynı hizmetlerin geliştirilerek günümüzde de sürdüren kardeşlerime teşekkür ederim. Cenab-ı Mevlâ’dan muvaffakiyetler temenni ederim. Selam ve sevgilerimle.

Haşmet OĞUZALP Karayolları Konya Bölge Müdürü/ MTTB 56. Dönem Başkanı

Feriköy Öğrenci Yurdu’na 1974 yılında geldim. Ramazan günü iftar saatine yakın bir zamandı, iftar vaktine az kaldığı için yemekhanede beklememi söylediler. O sırada babamların ev komşusu Kemal Ödev Ağabey’le karşılaştım. Yemekten sonra beni odasına götürdü. Daha sonra yurt müdürlüğüyle konuşarak benim kendi (26 no’lu) odasında kalmamı sağladı. Bu tarihten itibaren Konya Yurdunda yaklaşık 3 sene kaldım. Yurtta tanıştığım arkadaşlarımla halen görüşüyoruz. Bazılarını zikretmek gerekirse; Prof. Dr. Kemal ÖDEV Selçuk Ün. Meram Tıp Fak.Radyoloji Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr Alaaddin VURAL Radyoloji Uzmanı, Meram Tıp Fak. Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mehmet UZBAŞ İnşaat Yük. Müh. Müteahhit Mustafa UZBAŞ Maden Yüksek Mühendisi Konya Devlet Su işlerinden Emekli Ahmet Uslu Elektrik Müh. Emekli Mehmet Emin Mıhoğlu Diş Hekimi Necdet Kesici Elektronik Mühendisi. Kendilerini hayırla yâd ediyorum.

Ahmed SARIKAYA (MTTB Muhasibi)

Feriköy Öğrenci Yurdu bizim evimiz gibiydi. Kardeşlik, sevgi muhabbet ortamı vardı. Yeni gelen öğrencileri yurda ısındıralım, onları kazanalım diye Yurt İdare’sinin verdiği yatakları sırtımıza alır 6’ncı kata kadar taşırdık. O zamanlar 600 civarında öğrenci kalırdı. Konferanslar seminerler vs. olurdu MTTB Başkanı geldiği zaman herkes ayakta karşılar, programa katılırlardı. Yurttan dışarı on gün boyunca çıkmasak yine de çıkmayı aramazdık. Feriköy Öğrenci Yurdu’nun değerini bilmek lazım. Güzelliklerin devamı temennisiyle…

Dr. Rıdvan KARAALİ Cerrahpaşa Tıp Fak. Enfeksiyon Hast. Bl.

İstanbul’daki evim. İstanbul’daki eğitim süresince maddi ve manevi desteğin, hiç karşılık beklenmeden yapıldığı bir üniversite, bizleri kötülüklerden koruyan kalkan, bizleri dünyevi ve uhrevi yönden hazırlayan sıcak, nezih bir yuva. Mezun olmak istemediğim tek üniversite Feriköy Öğrenci Yurdu. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

Yrd. Doç. Dr. Fatih SEMERCİ Yüksek Mimar

1999 -2008 senelerinde lisans ve yüksek lisans eğitimim boyunca tercihim sadece Feriköy Yurdu oldu. Bunun birçok sebebi olmasının yanı sıra en önemli sebebi ise benim için sağlamış olduğu nezih ortam idi. Konya Yurdunun da bana birçok konuda eğitim sağladığı apaçıktır. Üniversite eğitimi sırasında insanın kendisini manen de yetiştirmesi gerekmektedir, işte bu fırsatı da Feriköy Yurdu bana sağladı. Böylece gönüllü olarak 2001-2004 senelerinde 3 sene temsilcilik, 2004-2005 senesinde temsilci başkanlığı, 2005-2006 sensinde ise Müdür Yardımcılığı görevini yaptım. Çünkü ben de bana yol gösterenler gibi diğer arkadaşlarıma faydalı olmak istedim. Umarım gayretlerimiz, Yurdumuzun kurucusu Muh. Ömer Öztürk Ağabey’imizin istediği ölçü ve düsturda bir yurt olması için olmuştur. Feriköy Öğrenci Yurdu’nun inşallah daha iyiye gitmesi dua ve temennisi ile…

Ekrem Kızıltaş – Gazeteci

…Namaza başladık, sonra duyduk ki bir yurt var, beş vakit ezan okunuyor, temiz. Konya Talebe Yurduna geçişimiz öyle oldu. Ve orada İslami hayat tarzını benimsemiş insanlarla beraber bulunduk.

Şansım şu oldu; yurtta kaldığım süre içerisinde Milli Türk Talebe Birliği’ne gelip gitmeye başlamıştık. Orası o dönemde Türkiye’nin hemen her tarafında şubeleri olan ve hakikaten ciddi manada güzel eğitimler veren bir yerdi, güzel faaliyetler yapılıyordu.

Hakikaten Milli Türk Talebe Birliğinde geçen yıllar herhalde 4 üniversiteye bedeldi. Ben hatırlıyorum, konferans vermeye gelen birçok kişi konferans salonunda karşımıza geçtiklerinde bize bakarak derlerdi ki, ‘karşımızda gelecekte Türkiye’yi yönetecek kadroyu görüyoruz’. Biz de iltifat ediyorlar diye aldırmazdık. Fakat bugün düşünüyorum, orada beraber oturduğumuz insanlar hakikaten Türkiye’yi idare ediyor.

Bir zamanlar onlar da yurdumuzdaydı… Not: Yerimizin sınırlı olması sebebiyle isimlerine yer veremediğimiz daha binlerce Feriköy Öğrenci Yurdu mezununun bu konuda hoşgörülerine sığınıyor, onları da en içten duygularla selamlıyoruz.

Ayrıntıl Bilgi İçin: http://www.konyayurdu.org

Sosyal Medyada Takip Edin: